Νίκησε ο ΠΑΟΚ αλλά...

Δημοσιεύτηκε στις 24/07/2018

Κυρίαρχος στην έδρα του ήταν ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Βασιλείας με 2-1 για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ετσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» χάρη στα γκολ των Κάνιας (32') και Πρίγιοβιτς (80') θα ταξιδέψει στην Ελβετία για τη ρεβάνς (01/08) με αέρα... φαβορί. Πάντως, μετά το γκολ του Αγιέτι στο 81' οι «κοκκινομπλέ» διατηρούν ελπίδες για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό του θεσμού.

Από την έναρξη του αγώνα, οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι από την Βασιλεία και δικαιώθηκαν στο 32ο λεπτό, όταν ο Κάνιας με ένα «πυραυλοκίνητο» σουτ αρκετά μακριά από την μεγάλη περιοχή, κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου Όμλιν. Βέβαια, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+4') ο Αγιέτι σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους, χωρίς να αγχώσουν ιδιαίτερα τον «Δικέφαλο του Βορρά». Αντιθέτως, οι παίκτες του Λουτσέσκου έδειξαν μεγάλη ψυχραιμία και με τον Πρίγιοβιτς έκαναν το 2-0 στο 80'. Ωστόσο, οι «κοκκινομπλέ» μείωσαν με τον Αγιέτι σε 2-1 (81') και έμειναν ζωντανοί στην μάχη της πρόκρισης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Ζαμπά (72' Ελ Καντουρί), Πέλκας, Λημνιός (90+2' Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς (83' Ουάρντα).

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Ράφαελ Βίκι): Όμλιν, Σούτσι, Φρέι, Μπαλάντα, Πετρέτα (45' Κάιζερ), Ντιέ, Ζούφι, Ριβέρος, Ομπερλίν (62' Καλουλού), Αγιέτι (90+4' Μπουά), Στόκερ.