Με Λάζαρο οδηγό ο Ολυμπιακός!

Δημοσιεύτηκε στις 26/08/2018

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον Λεβαδειακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κατάφερε όμως στο τέλος να επικρατήσει με 1-0 (62' Χριστοδουλόπουλος) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», κατακτώντας έτσι το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο παιχνίδι με την νικηφόρα αύρα των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων, στοχεύοντας σ' ένα εύκολο βράδυ. Μάλιστα, ο Πέδρο Μαρτίνς ήθελε οι ποδοσφαιριστές του να «καθαρίσουν» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη, ωστόσο η ομάδα του Ακη Μάντζιου ήρθε πολύ καλά διαβασμένη στο φαληρικό γήπεδο.

Οι Πειραιώτες ναι μεν επέβαλλαν γρήγορα τον ρυθμό τους, αλλά στην επίθεση ήταν ιδιαίτερα φλύαροι. Στον αντίποδα οι Βοιωτοί ήταν εξαιρετικά οργανωμένοι στα μετόπισθεν και προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις την εστία του Γιαννιώτη. Οι «ερυθρόλευκοι» παρ' όλα αυτά θα μπορούσαν να προηγηθούν στο πρώτο 45λεπτο, αλλά το πέναλτι του Φορτούνη (τον ανέτρεψε ο Ζησόπουλος) απέκρουσε εντυπωσιακά ο Επασί (42').

Ο Ιβηρας τεχνικός ήταν ιδιαίτερα εκνευρισμένος με τον άναρχο τρόπο παιχνιδιού των παικτών του και στην ανάπαυλα έβαλε τους Μπουχαλάκη και Χασάν (πρώτη συμμετοχή και για τον Αιγύπτιο) στη θέση των Τοροσίδη και Πάρντο. Η εικόνα των «ερυθρολεύκων» άλλαξε ριζικά, οι οποίοι πλέον αναζητούσαν με λογική το γκολ. Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι έμεναν από δυνάμεις και κλεινόντουσαν περισσότερο στην άμυνα τους.

Το φάουλ – ζωγραφιά του Χριστοδουλόπουλο έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους «ερυθρόλευκους», ενώ οι φιλοξενούμενοι θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που το σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις, κυρίως λόγω Επασί.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Τοροσίδης (46' Μπουχαλάκης), Καμαρά, Πάρντο (46' Χασάν), Φορτούνης (87' Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο

Λεβαδειακός: Επασί, Τσαμπούρης, Όμο (71' Καραχάλιος), Ζησόπουλος, Ντιόγκο, Μητρόπουλος, Κρνέτα (80' Αντιλέχου), Νανγκίς (63' Σαβατογκό), Σουμπίνιο, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι