Ξεκίνησε όπως σταμάτησε η ΑΕΚ

Δημοσιεύτηκε στις 25/08/2018

Με κολλημένο το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η πρωταθλήτρια ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 2-0 στο ΟΑΚΑ του ΠΑΣ Γιάννινα. Ροτέσιον και δοκιμές έκανε ο τεχνικός της Ένωσης, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα κόντρα στην Βίντι, που θα κρίνει την είσοδο της Ένωσης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο προς στα δίχτυα. Βέβαια, παρά τις 2-3 καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 37ο λεπτό. Ο Μπακάκης γέμισε, οι Μιχαήλ και Σκόνδρας δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα που κατέληξε στο Λιβάγια. Εκεινος με τη σειρά του σέντραρε στην καρδιά της περιοχής και ο αμαρκάριστος Πόνσε με πλασέ έκανε το 1-0. Ο ρόλος του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο ήταν παθητικός, καθώς στόχος του ήταν να μην δεχθεί γκολ και έψαχνε να βγει στις αντεπιθέσεις, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αγριεμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47ο λεπτό ο Λιβάγια έδωσε στον Γκάλο, αυτός στο Μπακάκη που έκανε τη συρτή σέντρα και ο Κροάτης επιθετικός με σουτ στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Μετά και το δεύτερο γκολ, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά... παραδόθηκαν στους Κιτρινόμαυρους, καθώς δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και συνέχισαν να έχουν ρόλο κομπάρσου. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός μειώθηκε και το 2-0 παρέμεινε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπουλος , Άλεφ, Γκάλο (73’ Κλωναρίδης), Λιβάγια (65᾽Μάνταλος), Μπακασέτας, Πόνσε (68᾽Γιακουμάκης).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Νικολιάς, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Λίλα, Ξύδας, Κάστρο (61᾽ Τζημόπουλος), Κακούμπα (65᾽Μυστακίδης), Γιάκο (46᾽ Κριζμάν)